January 2013

Tue1 Jan

Trans Tasman Tour

9 days, New Zealand

Fri4 Jan

Untitled

Sat5 Jan

Open Carnival

Sydney Northern Beaches, Palm Beach

Roughwater Ocean Swim

Sydney, North Bondi

Masters Carnival

Port Macquarie

Peters Boats (Young Guns)

Central Coast, Central Coast Club

Sun6 Jan

Gardner Ironperson

Central Coast, Wamberal

Roughwater Ocean Swim

Sydney, North Bondi

Wed9 Jan

Test

Fri11 Jan

Twilight Masters Carnival

Sydney, Cronulla

Sat12 Jan

Ocean Thunder

Sydney Northern Beaches, Dee Why

Dukes Day - surfing demo and fun competitions

Sydney Northern Beaches, Freshwater

Sun13 Jan

Junior Carnival

Sydney Northern Beaches, Narrabeen

Ocean Swim

Sydney Northern Beaches, Avalon

Sat19 Jan

Open Carnival

Sydney Northern Beaches, Manly Life Saving Club

Sun20 Jan

Boat Carnival

Sydney Northern Beaches, Manly Life Saving Club

U11-U14 Carnival

Sydney Northern Beaches, Manly Life Saving Club

Fingal Mile Ocean Swim

Hunter, Fingal Beach

Senior Carnival

Far South Coast, Batemans Bay

Mon21 Jan

SLSA Interstate - Pool Events

Sydney, Sydney Olympic Park Aquatic Centre

Tue22 Jan

SLSA Interstate - Beach and Ocean Events

Sydney Northern Beaches, Newport

Fri25 Jan

Lifesaving Exchange Program (Country to City)

4 days, Sydney, Bondi, Coogee and Maroubra

Sat26 Jan

Across the Harbour Swim

Hunter, Newcastle Harbour - Stockton

Open Carnival

Sydney Northern Beaches, Freshwater

Sun27 Jan

Open Carnival - Boats

Sydney Northern Beaches, Freshwater

Junior Carnival - U8 to U14's

Hunter, Fingal Beach

The Little Big Ocean Swim

Sydney Northern Beaches, Whale Beach

Mon28 Jan

Junior Carnival

Sydney, Elouera

February 2013

Sat2 Feb

Ocean Thunder

Sydney Northern Beaches, Dee Why

Sun3 Feb

Masters Carnival

Sydney Northern Beaches, Collaroy

Ocean Swim

Sydney Northern Beaches, Manly Life Saving Club

MNC Junior Branch

Mid North Coast, Scotts Head

Branch Champion Lifesaver

Central Coast, Terrigal

Bate Bay Interclub Carnival

Sydney, North Cronulla

Wed6 Feb

Champion Lifesaver SNB

Sydney Northern Beaches, Dee Why

Thu7 Feb

Patrol Competition SNB

Sydney Northern Beaches, Dee Why

ASRL/SBC Open

3 days, Stockton

Fri8 Feb

Australian Surf Rowers League

3 days, Hunter, Stockton

Sat9 Feb

SNB Lifesaving and Surfing Branch Championships

Sydney Northern Beaches, Dee Why

LNC Branch Championships

2 days, Lower North Coast, Cape Hawke

Branch First Aid

Central Coast, Terrigal

FNC Branch Opens/Masters Carnival

Far North Coast, Cudgen Headland

Nutri Grain

Surfers Paradise

Sun10 Feb

SNB Branch Championships

Sydney Northern Beaches, Dee Why

CC Junior Branch Championships

Central Coast, Soldiers Beach

FNC Masters and Open Championships

Far North Coast, Fingal

Fri15 Feb

Coaching the Coast (FNC)

2 days, Far North Coast

Sat16 Feb

Far North Coast Youth Branch Championships

2 days, Far North Coast, Fingal Rovers

LNC Branch Board Riding

Lower North Coast, Cape Hawke

Hotel Brunswick Masters Carnival

Far North Coast, Brunswick Heads

North Coast Boat Series - Finals

North Coast, Coffs Harbour

Junior/Senior Carnival

2 days, Broulee

Sun17 Feb

Sydney Branch Age Championships

Sydney, Wanda

Peters Boat Series Round 7

Central Coast, Shelly Beach

Fri22 Feb

Bag It

Illawarra, Bushland Chapel

Sat23 Feb

Across the Lake Swim

Hunter, Swansea Belmont

Back up for SNB Branch Championships

2 days, Sydney Northern Beaches, Dee Why

CC Branch Board Riding

Central Coast, North Entrance

Splash and Dash Festival

2 days, Illawarra, Wollongong

Sun24 Feb

Cliffside Odyssey Ocean Swim

Sydney, Tamarama - Clovelly

Coastal Ambassadors Program

Illawarra, Coalcliff SLSC

Nutri Grain

Noosa Heads

March 2013

Fri1 Mar

First Aid

Ocean Beach/Umina

Silver City to Surf

7 days, Mid North Coast, Port Macquarie

Sat2 Mar

Beach Bash Xtreme Obstacle Challenge

Illawarra, North Wollongong

Sun3 Mar

Barney Mullins Swim Classic

Sydney Northern Beaches, Freshwater

Sat16 Mar

Young Guns Boat Carnival

Central Coast, Terrigal

Rescue - Australian National Maritime Museum

Sydney, Australian National Maritime Museum

Sun17 Mar

Peters Boat Series Round 8

Central Coast, Umina

Point to Point Ocean Swim

Illawarra, Sandon Point

Sat23 Mar

Far South Coast Branch Championships

2 days, Far South Coast, Pambula

Warriewood Boat Carnival

Sydney Northern Beaches, Warriewood

Sun24 Mar

Hunter Branch Open Carnival

Hunter, Catherine Hill Bay

15th North Steyne Ocean Swim

Sydney Northern Beaches, North Steyne

Ausgrid "Aussie Hitout"

Hunter, Catherine Hill Bay

Rescue Base Open Day

Sydney, La Perouse

Fri29 Mar

Barney Mullins Swim Classic

Sydney Northern Beaches, Freshwater

Sat30 Mar

Tilbury Ocean Swim

South Coast, Nowra Culburra SLSC

Sun31 Mar

Bondi Bluewater Challenge

Sydney, Bondi

April 2013

Sat6 Apr

Open Carnival

Sydney Northern Beaches, Queenscliff

Queenscliff Open Carnival

Sydney Northern Beaches, Queenscliff

Sun7 Apr

Pool Clinic

Far South Coast, Narooma Indoor Pool

Swim for Saxon Ocean Swim

Sydney Northern Beaches, Queenscliff

Mainteck Shellharbour Ocean Swim

South Coast, Shellharbour

Family Fun Day: Mayday and mayhem

Sydney, Australian National Maritime Museum

SLSLNC Junior Board Clinic

Lower North Coast, Crowdy Head

Mon8 Apr

Running Your Club by NSW Sport and Rec

Sydney Northern Beaches, Dee Why

Sun14 Apr

Coogee Island Challenge

Sydney, Coogee

Mon15 Apr

Aussies 13

7 days, Gold Coast, Qld, North Kirra/ Tugun

Tue16 Apr

SNB Nipper Holiday Program

2 days, Sydney Northern Beaches, Freshwater

Sat20 Apr

Narrathon

Sydney Northern Beaches, Narrabeen

Sun21 Apr

Mollymook Ocean Swim

South Coast, Mollymook

Sun28 Apr

South Curl Curl Ocean Swim

Sydney Northern Beaches, South Curl Curl

Turimetta to Warriewood Ocean Swim

Sydney Northern Beaches, Warriewood

May 2013

Sun5 May

Soft Sand Shuffle

Sydney Northern Beaches, North Steyne

Sat11 May

Woolgoolga SLSC 80th Anniversary & Presentation Night

North Coast, Woolgoolga Seniors Centre

Mon13 May

National Leaders' Conference

Sydney, The Collaroy Centre

Sat18 May

Pool Rescue Clinic - FNC

Far North Coast, Southern Cross University

Sun19 May

IRB Train On Squad

Lower North Coast, Forster

Sat25 May

Cruisin for the Chopper

3 days, Rural NSW, Tamworth

Sun26 May

Helicopter High Tea

Central Coast, Magenta

June 2013

Sat1 Jun

Black Coal Ball

Hunter, Muswellbrook

Fri7 Jun

IRB Train On Squad

Hunter, Fingal

Sat8 Jun

Evans Head Ocean Swim

2 days, Far North Coast, Evans Head

Sun9 Jun

DJ Entertainment: Troy

Hunter, Fingal Beach

Sat15 Jun

Level 2 Coaching Course

2 days, Sydney, Maroubra Seals

Sat22 Jun

Scotts Head 12 Km Ski Paddle & Bop Race

2 days, Mid North Coast, Macksville Scotts Head

Sun23 Jun

Pool Rescue Clinic - FSC

Far South Coast, Narooma Aquatic Centre

Mona Vale Cold Water Classic

Sydney Northern Beaches, Mona Vale

July 2013

Sat6 Jul

"Port Vegas" Annual Charity Ball

Mid North Coast, Port Macquarie

Sat13 Jul

Pool Rescue Clinic and HP

2 days, Sydney, St Ignatius College (Riverview)

Thu18 Jul

Australian IRB Championships

4 days, Darwin, Northern Territory

Sat20 Jul

Chief Training Officer Conference

2 days, Sydney, Surf Life Saving NSW HQ

Wed31 Jul

Drovers Run

10 days, New England, Tamworth

August 2013

Sat3 Aug

Lower North Coast Open Carnival

Lower North Coast, Crowdy Head

September 2013

Fri6 Sep

Dungog Pedalfest

3 days, Hunter, Dungog

Sat7 Sep

Salt Multi-Sport Festival

2 days, Far North Coast, Salt

Sun8 Sep

Coastal Ambassadors Program

Far North Coast, Ballina Lighthouse Lismore

Fri13 Sep

Ride for the Chopper

8 days, New England, Tamworth

Sat14 Sep

National Indoor Rowing Championships

Illawarra, Wollongong University

South West Rocks Craft Carnival

Mid North Coast, South West Rocks SLSC

Oceanseries Round 1

Sydney Northern Beaches, Dee Why

Sun22 Sep

Blackmores Sydney Running Festival

North Sydney, Sydney Harbour Bridge

Fri27 Sep

SLSNSW High Performance Camp

3 days, Far North Coast, Casuarina Beach

Sat28 Sep

Oceanseries Round 2

Sydney Northern Beaches, Long Reef

Sun29 Sep

Surf Club Open Day

New South Wales

October 2013

Wed2 Oct

SLSNSW Talented Athlete Program

3 days, Sydney Northern Beaches, Narrabeen

Sat5 Oct

Weekend of Surf

2 days, Lower North Coast, Forster

Sun6 Oct

Club to Pub

Far South Coast, Pambula

Sat12 Oct

Round 1 Newcastle Permanent Ironperson

Central Coast, Avoca Beach

Dolphin Enduro

Far North Coast, Lennox Head

Forries Island Ocean Swim and Paddle

Central Coast, Forresters Beach

Rooster's River Run

Sydney, Georges River

Freshwater Craft Carnival

Sydney Northern Beaches, Freshwater

Lion Island Challenge

Sydney Northern Beaches, Avalon

Central Coast Branch 75th Anniversary Gala Ball

Central Coast, Crowne Plaza Terrigal

Sun13 Oct

Wanda Sprint Beach Classic

Sydney, Wanda

Far North Coast Senior Carnival

Far North Coast, Byron Bay

Sat19 Oct

Coolangatta Gold

2 days, Gold Coast, Qld, Coolangatta Beach

Oceanseries Round 3

Sydney, Bondi

Kokoda: Trek for Choppers

11 days, Papua New Guinea

Manly Warringah Kayak Club 30th Anniversary

Sydney Northern Beaches, Pittwater RSL

Sat26 Oct

Sydney Water Premiership Series - Round 1

South Coast, Shellharbour

Narrabeen Challenge Ocean Swim

Sydney Northern Beaches, Narrabeen

Sun27 Oct

Bennett Craft Carnival

Sydney Northern Beaches, Dee Why

Far North Coast U12-Opens Carnival

Far North Coast, Cabarita Beach

November 2013

Sat2 Nov

Mollymook Boat Carnival

South Coast, Mollymook

SNB Patrol Competition

Sydney Northern Beaches, North Steyne

MNC Junior Twilight Beach Carnival

Mid North Coast, Port Macquarie

Far North Coast Junior Officials Course

Far North Coast, Branch Office

Oceanseries Round 4

Sydney Northern Beaches, Narrabeen

Sun3 Nov

The Goldie Classic

Hunter, Redhead

Central Coast Junior Carnival

Central Coast, Copacabana

SNB Masters Carnival

Sydney Northern Beaches, Long Reef

Far North Coast Youth Carnival

Far North Coast, Salt

Wed6 Nov

Susan Schmidt Exhibition

12 days, Sydney, Art2Muse Gallery

Sun10 Nov

Streets Surf Boat Series - Round 1

Central Coast, Umina

Collaroy Centennial Swim

Sydney Northern Beaches, Collaroy

Far North Coast Senior Carnival

Far North Coast, Byron Bay

Mon11 Nov

Beach to Bush

5 days, Rural NSW

Wed13 Nov

Wear Orange Wednesday

Sydney, Bondi

Sat16 Nov

Sydney Water Premiership Series - Round 3

South Coast, Warilla Barrack Point

Junior Carnival

Sydney, Cronulla

Macksville Scotts Head SLSC Opens and Masters Carnival

2 days, Mid North Coast, Macksville Scotts Head

Sun17 Nov

IMB Cook Community Classic

Sydney, Cronulla

Newport M Course Challenge

Sydney Northern Beaches, Newport

Far North Coast Youth Carnival

Far North Coast, Lennox Head

Fri22 Nov

18-25 Development Networking Program

3 days, Sydney, YHA Darling Harbour

Sat23 Nov

40th Annual Coffs Harbour Craft Carnival

2 days, Coffs Harbour

Toowoon Bay Ocean Swim

Central Coast, Toowoon Bay

Coaching the Coast (FSC)

2 days, Far South Coast, Broulee

Sun24 Nov

Tweed River Swims (The Killer Swim)

Far North Coast, Tweed River

Lower North Coast Junior Carnival

Lower North Coast, Blackhead

Freshwater Bennett Ironman and Board Classic

Sydney Northern Beaches, Freshwater

Dee Why Ocean Swim

Sydney Northern Beaches, Dee Why

MNC Interbranch Selection Carnival

Mid North Coast, Tacking Point

Hugo Smyth Carnival U8-U14

North Coast, Coffs Harbour

Sat30 Nov

Round 3 Newcastle Permanent Iron Person

Central Coast, Terrigal

Coaching the Coast (NC)

2 days, Far North Coast, Coffs Harbour

SNB R&R Carnival

Sydney Northern Beaches, Freshwater

Level 1 Officials Course FNC

Far North Coast, Branch Office

Oceanseries Round 5

Sydney Northern Beaches, Queenscliff

December 2013

Streets Surf Boat Series - Round 2

Hunter, Tea Gardens/ Hawks Nest

Far North Coast Youth Teams Carnival

Far North Coast, Byron Bay

Sat7 Dec

North Coast Boat Series - Round 3

North Coast, Woolgoolga SLSC

Lipton Tea East Coast Surf Festival

2 days, Central Coast, Shelly Beach

Bondi to Bluff

8 days, Australia, Bondi Beach to Alexandra Headland

Sydney Junior Carnival

Sydney, South Maroubra

Lower North Coast Masters Carnival

Lower North Coast, Pacific Palms

Beach Bash Xtreme Obstacle Challenge

2 days, Mid North Coast, Forster

MNC Junior Craft Carnival

Mid North Coast, Crescent Head

Sun8 Dec

North Coast Boat Series - Round 4

North Coast, Woolgoolga SLSC

Far South Coast Junior Carnival

Far South Coast, Bermagui

Far North Coast Senior Carnival

Far North Coast, Cudgen Headland

High Performance Camp: Beach

Sydney Northern Beaches, Collaroy

Sun15 Dec

Manly Open Ocean Swim

Sydney Northern Beaches, Manly Life Saving Club

North Narrabeen Boat Bash

Sydney Northern Beaches, North Narrabeen

Sat21 Dec

Sydney Open Carnival

Sydney, North Cronulla

Sun22 Dec

Streets Surf Boat Series - Round 3

Central Coast, Soldiers Beach

Kracka Catho Board Challenge

Hunter, Catherine Hill Bay

Fri27 Dec

The Big Blue Paddle

30 days, Australia

Sat28 Dec

Yarad's Young Guns Classic: Round One

North Coast, Coffs Harbour

Sun29 Dec

George Bass Ski & Surf Boat Marathon

7 days, South Coast, Nowra