Development Network Program Participants Named

Surf Life Saving NSW is pleased to confirm the selection of participants for the 2017 Development Network Program.

This exciting program is an annual event targeted at young lifesavers in the 18-25 age bracket who have been identified by their clubs and branches as having shown leadership potential.

Surf Life Saving NSW Members Services Officer and Program Coordinator Naomi Stevenson said she is looking forward to working with these emerging leaders next month.

“The Development Network Program is an excellent way for the participants to gain further understanding of Surf Life Saving and to undertake future roles in SLSNSW as young adults.

“One of the great strengths of the program is for participants to meet other like-minded people and build friendships across clubs and branches which will create strong bonds into the future,” she said when confirming the attendees on Wednesday.

Program participants are members of a diverse range of clubs across NSW with those selected heavily involved in all aspects of Surf Lifesaving including actively patrolling beaches, serving on club committees, competing in surf sports, and helping out with education and training.

During the packed three-day program which takes place in Sydney from November 17, the group will have fantastic networking opportunities, participate in workshops, personal development and attend talks by key speakers from both within and outside Surf Lifesaving.

2017 Development Network Program Participants:

Kate Blunn - Evans Head-Casino SLSC
Samuel Atkins - Brunswick SLSC
Taylor Durrant - Cabarita Beach SLSC
Isabella Reinke - Cabarita Beach SLSC
Aaron Flood - Broulee Surfers SLSC
Jack Griffiths - Broulee Surfers SLSC
Coco Aislabie - Nobbys SLSC
Hayden Enthaler - Austinmer SLSC
Jessica Massih - Austinmer SLSC
Kieran McKay - North Wollongong SLSC
Gemma Weidner - Coledale SLSC
Morgan Clarke - Woonona SLSC
Yasmine Ruttiman - Woolgoolga SLSC
Lachlan O'Reilly - Coffs Harbour SLSC
Joshua Ferris - Palm Beach SLSC
Molly Parker - North Steyne SLSC
Rebecca Cahill - Palm Beach SLSC
Danielle Edwards - North Steyne SLSC
Ella Rose Marshall - Bondi Surf Bathers LSC
Christopher Cooper - Bondi Surf Bathers LSC
Emily Harrison - Bronte SLSC
Mikaela Sutherland - Wanda SLSC
Callum Robinson - Coogee SLSC

Facilitators

Jake McDonald – Maroubra SLSC
Dilan Houston – Merewether SLSC
Fletcher Budd – Byron Bay SLSC
Zoe Heiniger – Byron Bay SLSC
Rosie Taliano – North Bondi SLSC
Tahl Collinson – Brunswick SLSC

Wed 4 Oct 2017