Junior Development Academy Athletes Selected

Surf Life Saving NSW wishes to congratulate the following athletes for their selection in the 2015 Junior Development Academy.

The program, previously known as the TAP Camp, is for athletes aged 12-14 years who have demonstrated potential in water sports.

It is the first chance for these talented youngsters to be exposed to a high performance environment with many previous graduates going on to represent both NSW and Australia in surf sports.

Taking place in the September school holidays at the Sydney Academy of Sport on Sydney’s Northern beaches the Junior Development Academy program will include training sessions with state coaches, technical analysis and improving skills across all water based disciplines. Athletes will also attend sessions on nutrition, recovery and training techniques.

2015 Junior Development Academy Athletes:

Darci Air – Thirroul SLSC – Illawarra
Fletcher Armstrong – Avoca Beach SLSC- Central Coast
Kasey Ashburner – Warilla Barrack Point SLSC – South Coast
Finn Askew – South West Rocks SLSC – Mid North Coast
Brandon Bartlem – Newport SLSC – Sydney Northern Beaches
Madeleine Bolton – Moruya SLSC – Far South Coast
Lauren Bourgeouis – Freshwater SLSC – Sydney Northern Beaches
Emma Brodgen – North Curl Curl SLSC– Sydney Northern Beaches
Jessie Campbell-Jones – Pambula SLSC – Far South Coast
Aoife Carey – Urunga SLSC – North Coast
Callum Elliot – Broulee Surfers SLSC – Far South Coast
Lily Finati – Bronte SLSC – Sydney
Hayley Fischer – Coffs Harbour SLSC – North Coast
Logan Galea – Elouera SLSC – Sydney
Campbell Hannington – Elouera SLSC – Sydney
Madeleine Hardy – South Maroubra SLSC – Sydney
Leilani Healey – Umina SLSC – Central Coast
Blake Hessel – Shelly Beach SLSC – Central Coast
Holly Holmesby – Bulli SLSC – Illawarra
Ryan Horton – Tacking Point SLSC – Mid North Coast
Bailey Krstevski – Warilla Barrack Point SLSC – South Coast
Paige Leishman – Bryon Bay SLSC – Far North Coast
Jasmine Locke – Bulli SLSC – Illawarra
Nathan Mackenzie – Lennox Head Alstonville SLSC – Far North Coast
Patrick Moses – Taree Old Bar SLSC – Lower North Coast
Cloe Nolan – Coffs Harbour SLSC – North Coast
Mitchell O’Loughlin – North Cronulla SLSC – Sydney
Olissa Onley – Coffs Harbour SLSC – North Coast
Lucas Ottaway – Austinmer SLSC – Illawarra
Joel Piper – North Narrabeen SLSC – Sydney Northern Beaches
Amy Polikowski – Manly SLSC – Sydney Northern Beaches
Keaton Pollington – Terrigal SLSC – Central Coast
Joshua Power – Tacking Point SLSC – Mid North Coast
Ellie Richardson – Avoca Beach SLSC – Central Coast
Hayley Smith – Cudgen Headland SLSC – Far North Coast
Ryley Spoelder-Hanlon – Moruya SLSC – Far South Coast
Sarah Stewart – Wauhope Bonny Hills SLSC – Mid North Coast
Bronte Sweeney – Bulli SLSC – Illawarra
Hayley Walmsley – Caves Beach SLSC – Hunter
Kiera Warn – Wanda SLSC – Sydney
Joseph Warne – Cudgen Headland SLSC – Far North Coast
Finn Whitney – Cabarita Beach SLSC – Far North Coast
Bella Williams – Cooks Hill SLSC – Hunter
Curtis Woodley – Tathra SLSC – Far South Coast

Coaching Staff:
Head Coach - Jeff Mowbray

Fri 28 Aug 2015