Medal Glory For NSW At Aussies Youth

It’s been a highly successful weekend at The Aussies for teenage competitors from around the state with the large contingent of athletes returning from the Sunshine Coast with 42 medals.

Open only to those in the U14 and 15 Groups, the Youth Championships is a golden opportunity for these NSW youngsters to test their abilities on a national stage for the first time.

And they didn’t disappoint with the final tally that will be entered in the record books being 18 gold, 11 silver, and 13 bronze medals.

It was a successful competition in the water for NSW athletes.

Manly’s Thomas Bedingfield was a dual gold medallist taking out the U14 Board and Iron Races with Zachary Roja (North Cronulla) claiming gold in the U14 Surf Race.

In the 15s Ethan Coates (Cooks Hill), and James Finn (Newport) took out their respective water events.

On the beach NSW clubs showed off their talents with Isabellah Walker (Cronulla), Chloe Mannix-Power (Cronulla), and Bradley Hunt (Byron Bay) all claiming gold in their respective sprint events. Samuel Zustovic (Helensburgh – Stanwell Park) and Samuel Stonestreet (Cronulla) continued their ongoing battle in the U14 flags with the teenager from the south ultimately claiming top honours.

Alexandra Rampoldi (North Cronulla) continued her golden run in the Flags when she pipped the competition to take home gold in the U15 Female event.

In the longer races the Wanda duo of Chloe Gentle and Annika Durante picked up first and third in the U15 Female 2km, while Newport’s Brodee Trinca earned a bronze in the U14s Female event.

It wasn’t just the individual events where NSW clubbies enjoyed success (though they did relish the U14 Board Race where they swept the field), but the team events as well.

In the 15 male events, Avoca Beach claimed gold in the Male Board Relay and Board Rescue Events, North Cronulla won a hotly contested Cameron Relay. Cronulla dominated the U15 Female Beach relay powering home to win gold and bronze, and North Bondi held off a fast- finishing Terrigal in the Board Relay.

NSW was well represented with 350 entrants from 47 clubs making the start line over the course of the 2-day competition .It’s now time for the Masters and Opens to follow suit with 2,145 NSW athletes

For further information about the 2016 Aussies, please visit the the hub

NSW Medallists



Male Board Race - Thomas Bedingfield (Manly LSC), Male Beach Sprint – Toby Newey (Newport SLSC), Ironman - Thomas Bedingfield (Manly LSC), Male Beach Flags - Samuel Zustovich (Helensburgh – Stanwell Park SLSC), Male Surf Race - Zachary Roja (North Cronulla SLSC), Female Beach Sprint -Isabellah Walker (Cronulla SLSC)


Male Board Race – Zach Morris (Manly LSC), Male Beach Flags – Samuel Stonestreet (Cronulla SLSC), Female Beach Flags - Eden Holmes (Cronulla SLSC), Female Surf Race – Mia Ross (Wanda SLSC)


Male 2km Beach Run – Liam Wilson (Cudgen Headland SLSC), Male Board Race - Kyle Lehman (Catherine Hill Bay SLSC), Male Surf Race – Zach Morris (Manly LSC), Female Beach Sprint - Ella Randazzo (Elouera SLSC), Female 2km Beach Run - Brodee Trinca (Newport SLSC), Female Beach Flags - Natalia Karakousis (Wollongong City SLSC), Ironwoman – Mia Ross (Wanda SLSC)



Male Board Relay - Finn Flaherty, Levi Kasun, Eden McQueen (Avoca Beach “A” SLSC), Male Board Rescue -Finn Flaherty, Levi Kasun (Avoca Beach “A” SLSC), Male Cameron Relay - Leo Nosatti, Sebastian Plunkett, Harrison Maddern, Alexander Nosatti (North Cronulla SLSC), Male Ironman – Ethan Coates (Cooks Hill SLSC), Male Surf Board – James Finn (Newport SLSC), Male Beach Sprint – Bradley Hunt (Byron Bay SLSC), Female Beach Relay - Chloe Mannix-Power, Tia La Coste, Eden Holmes, Isabellah Walker (Cronulla “A” SLSC), Female Board Relay - Niamh Todd, Francesca Roberts, Zoe Welborn (North Bondi “A” SLSC), Female Beach Flags - Alexandra Rampoldi (North Cronulla SLSC), Female 2km Beach Run - Chloe Gentle (Wanda SLSC), Female Beach Sprint – Chloe Mannix-Power Female Surf Race - Emily Doyle (Manly)


Male Board Rescue - Ethan Coates, Marley Flint (Cooks Hill “A” SLSC), Male Beach Relay - Jarryd Murphy, Benjamin Hamill, Samuel Zustovich, Jordan Karakousis (Helensburgh – Stanwell Park SLSC), Ironman - Finn Flaherty (Avoca Beach SLSC), Female Board Relay - Holly Purcell, Lucy Hayes, Meagan Stone (Terrigal “A” SLSC), Female Board Rescue - Mia Ross, Kiera Warn (Wanda SLSC), U15 Mixed 5 Person RnR - Jamie Weetman, Abigail Vaighan, Avani Jagavkar, Kirsty Beattie, Logan Ryan (Bondi “A” SBLSC), Female Board - Nicola Owen (Merewether SLSC)


Male Board Relay - Ryan Singleton, Thomas Bedingfield, Zach Morris (Manly “A” LSC), Male Surf Board - Eden McQueen (Avoca Beach SLSC), Female Beach Relay - Kate Hawkings, Natalia Lukins, Karina Tangohau, Danielle Katzos (Cronulla “B” SLSC), Female Surf Team - Emily Eaves, Brooke Dixon, Mia Ross, Kiera Warn (Wanda “A” SLSC), Female Board Race – Zoe Welborn (North Bondi SLSC), Female 2km Beach Run - Annika Durante (Wanda SLSC)

Photograph - It was a successful weekeekend at The Aussies for youth competitors from Cronulla (top) and Helensburgh -Stanwell Park (below), supplied

Mon 18 Apr 2016