Search For Next Junior Lifesaver of The Year

The next generation of leaders within the surf life saving movement are being put through their paces at an exciting development camp on Sydney’s Northern Beaches this week, with the opportunity for one participant to be crowned Junior Lifesaver of The Year

This award is open only to junior club members in the U14 age group who have demonstrated dedication to their club and leadership potential throughout their time in juniors.

Each of the 11 branches from around the State have selected a male and female finalist, and for many of these lifesavers it is the first time they have had the opportunity to come together with other likeminded individuals in a formal leadership setting.

The focus of the four-day camp at the Sydney Academy of Sport Recreation Centre Narrabeen in April, is to expose these young leaders to the different styles of leadership, and future opportunities within surf life saving.

Many previous attendees of the camp have gone on to hold key leadership roles within their clubs and branches, and it is hoped that the class of 2015 will follow in their footsteps.

During the week the NSW Junior Lifesaver of The Year finalists will be interviewed by a selection panel that will help determine the overall Junior Lifesaver of the Year, with the winner to be announced at a ceremony on Friday 10 April.

Surf Life Saving NSW Member Services Manager Kate Higginbotham believes that while being named the NSW Junior Lifesaver of The Year is a fantastic achievement, the opportunity to make contact with young leaders from other clubs, and be exposed to leadership techniques will continue to bring benefits to those who attend.

“These young club members are at the beginning of their journey within surf life saving, and while not all of them will be crowned NSW Junior Lifesaver of The Year, we hope that they all have an enjoyable time at this exciting development camp.

The junior life savers aren’t the only ones being given the opportunity to further their leadership skills at a development camp this week, with a group of club members (aged 15-17) from across NSW attending the annual Youth Opportunity Makers program, which is being held concurrently at Narrabeen.

2014/15 SLSNSW Junior Lifesaver of the Year Finalists

Brianna Clarkson (Brunswick Heads SLSC) Far North Coast
Oliver Harnell (Brunswick Heads SLSC) Far North Coast
Patrick Steward (Bellinger Valley North Beach SLSC) North Coast
Kiahni Huthnance (Woolgoolga SLSC) North Coast
Ella-Jayne Wehlow (Port Macquarie SLSC) Mid North Coast
Hugh Stewart (Wauchope Bonny Hills SLSC) Mid North Coast
Alexander Fiebig (Cape Hawke SLSC) Lower North Coast
Karla Berg (Forster SLSC) Lower North Coast
Abby Clifford (Cooks Hill SLSC) Hunter
Reed Van Huisstede (Cooks Hill SLSC) Hunter
Matthew Douglass (MacMasters Beach SLSC) Central Coast
Bronte Smith (Umina Beach SLSC) Central Coast
Cameron Gaw (Collaroy SLSC) Sydney Northern Beaches
Sam Le Geyt (South Curl Curl SLSC) Sydney Northern Beaches
Emily Maythers (North Cronulla SLSC) Sydney
Jed Buckley (Wanda SLSC) Sydney
Michael Usher (Woonona SLSC) Illawarra
April Hockey (Windang SLSC) Illawarra
Brooke Cavanagh (Warilla SLSC) South Coast
Liam Farrer (Shellharbour SLSC) South Coast
Elka Pike (Moruya SLSC) Far South Coast
Eyrl Boulton (Tathra SLSC) Far South Coast

Youth Opportunity Makers Workshop Participants:

Sage Nara (Brunswick Heads SLSC) Far North Coast
Samuel Atkins (Brunswick Heads SLSC)Far North Coast
Emily Keith (Ballina Lismore and Lighthouse SLSC) Far North Coast
Grace Foster (Sawtell SLSC) North Coast
Lani Goodman (Woolgoolga SLSC) North Coast
Bayley White (Woolgoolga SLSC) North Coast
Nicholas Croker (Crowdy Head SLSC) Lower North Coast
Rihanna Allen (Pacific Palms SLSC) Lower North Coast
Shelby Connolly (Black Head SLSC) Lower North Coast
Coco Aislabie (Nobbys SLSC) Hunter
Max Young (Tea Gardens-Hawks Nest SLSC) Hunter
Samantha Hallett (Caves Beach SLSC) Hunter
Isabella Ferencz (Cooks Hill SLSC) Hunter
Jade Heber (Ocean Beach SLSC) Central Coast
Caitlin Oakes (Ocean Beach SLSC) Central Coast
Ella Henderson (Soldiers Beach SLSC) Central Coast
Jackson Heinze (Terrigal SLSC) Central Coast
Courtney Halford (Long Reef SLSC) Sydney Northern Beaches
Tahlia Dearden (Freshwater SLSC) Sydney Northern Beaches
Danielle Edwards (North Steyne SLSC) Sydney Northern Beaches
Molly Yeldon (Bronte SLSC) Sydney
Brianna Tier (Maroubra SLSC) Sydney
Jarrod Tranter (North Cronulla SLSC) Sydney
Katelyne Bath (Windang SLSC) Illawarra
Charlie-Faye Blackstock (Windang SLSC) Illawarra Chloe Bell (Helensburgh-Stanwell Park SLSC) Illawarra
Nathan Troiani (Shellharbour SLSC)South Coast
Ainslie Scully (Moruya SLSC) Far South Coast Jack McGuire (Pambula SLSC) Far South Coast
Grace Knox (Pambula SLSC) Far South Coast

Tue 7 Apr 2015